CVRČOVICKÁ KOPRETINA 2017

02.05.2017 23:12

Již po páté se v dubnu na Odborném učilišti ve Cvrčovicích konala soutěž ve vazbě a aranžování květin – CVRČOVICKÁ KOPRETINA. Žáci z několika učilišť a středních škol přijeli poměřit své síly v aranžérském umění vazby květin všeho druhu. Že aranžování květin není jen doménou dívek, předvedli při soutěži aranžérky i aranžéři ze Cvrčovic, Chroustovic, Litomyšle, Olešnice na Moravě, Zábřehu a Znojma. Dvoučlenné týmy žáků vytvářeli mnoho nádherných květinových dekorací na několik zadaných témat. Nejprve zhotovili přízdobu deštníku z řezaných květin, který byl doplněn zajímavými ozdobnými prvky, následovalo zhotovení přízdoby knihy, ve kterém musely být použity umělé a sušené květiny, a nakonec ještě vytvořili precizní sesazované nádoby s vinařskou tématikou. Soutěžící tak zúročili své několikatýdenní přípravy, ve kterých je vedli jejich učitelé. Za svou šikovnost byli žáci náležitě oceněni cenami, které věnovalo především květinářství Lenky Weiterové z Pohořelic, Velkoobchod s květinami a doplňky Vonekl a Storge, Bylinky s.r.o., obec Cvrčovice a město Pohořelice. Odborná porota, která byla sestavena z odborníků květinářů a aranžérů to neměla při rozhodování vůbec lehké, neboť všechna díla byla velmi pěkná a zdařilá. Aranžmá byla hodnocena na základě několika kritérií: estetické pojetí úkolu, technické provedení a celkový dojem a vystižení tématu. Nakonec porota ve složení L. Weiterové, V. Novotné a J. Peterkové vybrala v každém tématu tři nejlepší dekorace. Na základě součtu získaných bodů rovněž bylo vyhodnoceno výherní pořadí všech zúčastněných týmů. Ceny žákům předala paní ředitelka RNDr. Höklová spolu s místostarostkou Cvrčovic, L. Šalandovou.

Všichni měli velkou radost z toho, že se jim při soutěži dařilo a že mohli svým kamarádům ukázat, co pilně se svými učiteli nacvičili.

Výsledky aranžérského umění ze soutěže Cvrčovická kopretina byly po soutěži opět k vidění na výstavě vín s ochutnáváním v Pohořelicích, kde je obdivovala široká veřejnost.

Již nyní se všichni těší, jak se uvidí při příštím ročníku této kreativní soutěže, protože soutěž CVRČOVICKÁ KOPRETINA se na OU ve Cvrčovicích již stala tradicí.

 

                                                                                                           Mgr. Jiřina Šafářová