Učební obory

 

Střední škola poskytuje odborné vzdělávání, a to i žákům se speciálními vzdělávacími potřebami a se zdravotním postižením.

Učební obory uvedené dle příslušných oblastí vzdělání a kódů / nutno uvádět celý název v přihlášce ke vzdělávání / mají délku studia 3 a 2 roky.

Studium je zakončeno závěrečnou zkouškou a výučním listem.

 

 

Tříleté učební obory

 

Šití oděvů - módní dekoratér  (31-59-E/01)

 

Tento obor zajišťuje výuku zakázkového i průmyslového způsobu šití oděvních výrobků, ozdob, módních doplňků a bytových dekorací. Žáci používají originální dekorativní techniky, jako je malování na textil nebo batikování. V průběhu studia se seznámí se základy vizážistiky a líčení k různým příležitostem. V rámci dekorace těla se naučí manikúru a modeláž nehtů. Hlavní důraz je kladen na odborný výcvik, který probíhá v moderně vybavených učebnách. Své výrobky prezentují žáci na výstavách a módních přehlídkách. Absolvent tohoto učebního oboru se uplatní jako výrobce oděvních dekorací, oděvů a kusových výrobků v různých firmách, bytových centrech a specializovaných prodejnách oděvů.

 

Předměty vyučované v tomto oboru - učební plán.             

 

 

 

Potravinářská výroba - cukrářské práce (29-51-E/01)

 

Obor je určen pro dívky a chlapce. Žáci se učí jednoduché práce při přípravě surovin a výrobě cukrářských výrobků, včetně modelování a zdobení. Soubor vědomostí a praktických dovedností jim umožní uplatnění zejména v profesi cukrář. Nacházejí uplatnění v menších a středně velkých cukrárnách i hotelích, v obchodních zařízeních zabývajícími se výrobou a prodejem cukrářských výrobků. Uplatní se při obsluze a jednoduché údržbě strojů a zařízení v potravinářské výrobě.

 

Předměty vyučované v tomto oboru - učební plán.

 

 

 

 

Stravovací a ubytovací služby - kuchařské práce (65-51-E/01)

 

Žáci v průběhu studia získávají základní praktické i teoretické znalosti při přípravě jídel teplé i studené kuchyně dle receptur, rovněž se seznámí se základy stolničení a obsluhy, včetně úprav tabulí. V 1. a 2. ročníku probíhá výuka odborného výcviku v dílnách školy, žáci 3. ročníku provádí praxi u soukromých firem a podnikatelů.

 

Předměty vyučované v tomto oboru - učební plán.

 

 

 

 

Zahradnické práce (41-52-E/01)

 

Žáci vyučení v tomto oboru mohou nalézt široké uplatnění v zelinářství, sadovnictví nebo v jiných zahradnických provozech. Odborný výcvik je realizován přímo v areálu školy na školním pozemku nebo v soukromých firmách. Žáci mají ve škole k dispozici skleník, pařeniště, ovocný sad, zelinářskou zahradu a školní park. V rámci odborného výcviku se žáci rovněž naučí aranžovat řezané i suché květiny. Škola je dobře vybavena zahradnickou mechanizací, kromě jiného také malotraktorem a sekačkami trávy, které se žáci učí ovládat.

 

Předměty vyučované v tomto oboru - učební plán.

 

 

Zahradnické práce – květinářské a aranžérské práce (41-52-E/01)

 

Tento obor nabízí výtvarně a esteticky nadaným jedincům – dívkám i hochům - práci s květinami a jiným doplňkovým materiálem. Žáci se zabývají nejen pěstováním květin a okrasných dřevin, ale i jejich využitím a expedicí. Jsou seznamováni se sortimentem květin a okrasných dřevin, učí se aranžovat květiny živé i sušené, zhotovují vazby podzimní, adventní, vánoční, velikonoční, vážou kytice a vypichují misky. V rámci praxe ve třetím ročníku pracují v květinářstvích a zahradnických provozovnách. Získané dovednosti porovnávají žáci na celostátních soutěžích odborných učilišť.

 

Předměty vyučované v tomto oboru - učební plán.

 

 

 

 

 

Zahradnické práce – údržba veřejné zeleně (41-52-E/01)

 

Žáci vyučení v tomto oboru mohou nalézt široké uplatnění při tvorbě krajiny, při údržbě parků, tvorbě a údržbě městských zahrad i drobných zahrádek, veřejných prostranství obcí a měst, zelených ploch větších firem nebo v jiných zahradnických provozech. Odborný výcvik je realizován přímo v areálu školy nebo v soukromých firmách. Žáci mají ve škole k dispozici 4,5 ha školního parku. V rámci odborného výcviku se naučí nejen ovládat zahradnickou mechanizaci, ale i tvořit drobné zahradní stavby, pochůzkové plochy a využívat dekorační prvky moderních zahrad, jako je kamenná drť, kameny, barvená kůra apod.

 

Předměty vyučované v tomto oboru - učební plán.

 

 

Malířské a natěračské práce (36-57-E/01)

 

V průběhu studia získávají žáci základní znalosti a dovednosti přípravy povrchů pro malby a nátěry na omítkách. Osvojí si základní malířské a natěračské techniky, míchání a tónování různých druhů barev, nenáročné dekorativní malby a základy tapetování. Absolvent má možnost se uplatnit jako malíř natěrač ve veřejných, průmyslových, bytových interiérech, ve stavebních firmách i soukromé sféře.

 

 

 

Dvouletý učební obor

 

Provozní služby - provoz domácnosti (69-54-E/01)

 

Obor poskytuje vzdělání chlapcům i dívkám. Typickými činnostmi, které žák vykonává, jsou práce při úklidu a udržování vnitřních obytných prostor. Jde o práce spojené s úklidem pomocí moderních úklidových strojů, čistěním skleněných a zrcadlových ploch, údržbou a čistěním bytových textilií i oblečení. Žáci si poradí s péčí o hrnkové květiny a jinou zeleň v bytech, domech, úřadech, hotelích a všude jinde, kde se jedná o provozní služby. K provozu domácnosti samozřejmě patří také péče o zdraví a výživu člověka sestavením jídelníčku a zhotovením jednoduchých pokrmů. Tento učební obor je dvouletý.

 

Předměty vyučované v tomto oboru - učební plán.