Žákovský parlament

2019/2020

 

   Setkání parlamentů JM kraje   

 

V měsíci říjnu proběhly volby do Žákovského parlamentu Odborného učiliště Cvrčovice.

 Volební lístek 

Výsledková listina

Fotogalerie

2016/2017

Žákovský parlament zahájil činnost

 

V úterý 18. 10. 2016 se na naší škole poprvé konaly volby do Žákovského parlamentu. Za každý obor se nominovali k volbám 2-4 kandidáti, kteří si vytvořili vlastní předvolební kampaň a svá  předvolební hesla vyvěsili  na nástěnce na chodbě školy, kde si je voliči až do dne voleb mohli v klidu přečíst. Před volbami byla s kandidáty ještě uspořádána beseda, na níž si měl každý volič možnost kteréhokoli kandidáta ještě trochu „proklepnout“.

Ve 12 hodin se pak  kulturní místnost proměnila v místnost volební, voliči – tedy všichni žáci školy -dostali volební lístky, na nichž za plentou zakroužkovali své favority v kterémkoli oboru a volební lístek následně za dohledu volební komise vhodili do volební urny. Ta putovala ještě následujícího dne k náhradním volbám pro  žáky 3. ročníků, kteří se řádných voleb nemohli zúčastnit z důvodu praxe na smluvních pracovištích. Volili opravdu všichni žáci školy, výslovně účast odmítla jen jediná žákyně.     

Do parlamentu tak bylo zvoleno 7 zástupců: Jarda Holík za cukráře, Šárka Kočková za zahradníky, Marie Neumannová za aranžéry, Anička Beníšková za provozní služby a švadleny, Mirek Kostka za údržbu veřejné zeleně a Hanka Řiháčková za kuchaře.  Předsedou parlamentu byl zvolen Lukáš Schovanec s rekordním ziskem 35 hlasů.

Schůzky parlamentu budou probíhat po celý školní rok v liché pondělí ve 14:30-15.15 hodin. Jejich náplní bude pomoc při zajišťování fungující komunikace a vztahů mezi učiteli a žáky napříč obory, případně navržení a pomoc při realizaci změn či projektů, které by časem přispěly k příjemnému klimatu v naší  škole i obci.

JP

19. 12. 2016 Vánoční zasedání a 1. setkání s paní ředitelkou

Leden 2017: Proběhla anketa týkající se sladkých jídel v jídelně.

Vyhodnocení ankety k dispozici na nástěnce. Závěr: většina žáků stojí o sladký oběd 1x týdně i o moučník 2x týdně. Pro menšinu tedy zřídíme nádobu. Tam budou moct žáci, kteří sladké nemusí tak často,  moučník odložit, a nebudou ho muset odhazovat do keřů kolem školy.

27. 3. 2017: Doplňující volby – tyto volby si vynutila situace, kdy odešly dvě členky parlamentu – Šárka Kočková a Anička Beníšková. Proběhly jen uvnitř ŽP, každý člen navrhl dva kandidáty z řad pomocníků parlamentu a ostatní hlasovali pro či proti. Zvoleni pak byli  Verča Veisová, Markéta Rozkydalová  a Dan Živna.

 

Takhle jsme tvořili nástěnku a vymýšleli stanovy…

 

….a bavili se…

 

Besedy žáků s pedagogy školy

27. 2. 2017:  Beseda s paní učitelkou Jankovičovou

Besedu jsme zorganizovali na žádost především žáků předmětu Základy zahradnické výroby. Přišli hlavně aranžéři, kteří měli v 1. pololetí v ZZV trochu potíže  a chtěli se domluvit s paní učitelkou   na metodách, které by jim pomohly si  zlepšit ve druhém pololetí známku . Nakonec se společně dohodli na učení pomocí kartičkové metody (s pomocí paní vychovatelek na domově mládeže) a paní Jankovičové se líbil návrh „podtrhávací“ metody. Navrhla také další možnou aktivitu ŽP: převzít patronát nad sběrem elektra, namísto organizace Dne Země, kterou jsme měli původně v plánu, ale kterou byla vedením školy pověřena právě ing. Jankovičová.

Dozvěděla jsem se, jak potřebují mít někteří výuku, nebo zápis strukturovaný, a uvědomila jsem si, že to není jen moje chyba, když neumí,  i oni uznali, že se někdy prostě nechtějí učit….víc si teď dávám pozor, abych zkontrolovala, že mají všechno napsané v sešitě, i test, a pokud je test na ně těžký, tak si ho nejprve vypracujeme společně a pak ho teprve píšou. Některým se díky tomu  známky zlepšily,“ říka k tomu ing. Jankovičová.

Pro velký úspěch jsme se rozhodli udělat z besed s učiteli první pravidelnou aktivitu ŽP otevřenou všem žákům – v duchu našeho předsevzetí podporovat komunikaci mezi učiteli a žáky.

 

10. 4. 2017:  Beseda s paní učitelkou Dokoupilovou

Tentokrát možnost přijít si neformálně popovídat s paní učitelkou uvítali hlavně kuchaři. Setkání bylo moc příjemné a opět z něj vzešel  nápad „vyučování  naruby“: umožnit žákům, kteří kritizují výuku, aby si sami zkusili učit. Na tento všeobecný návrh jako první odvážně zareagoval Radim Vachutka.

 

18. 4. 2017  Druhé setkání s paní ředitelkou

Paní ředitelka navrhuje dlouhodobý úkol – převzít starost o záhon před Obecním úřadem.

Na její žádost také tvoříme, s pomocí pana Nakládala, uvítací cedulky a orientační šipky na přijímačky: 

 

 

12. 5. 2017 Radimova vyučovací hodina češtiny  

Žáci si zvláště pochvalovali učitelovo využití techniky zvláště  nápad vtáhnout do výuky i nepřítomné žákyně skrze faceboook a messengerJ „Všechno nám to pak dal na face, i úkoly, to byl učitel!“ pochvaloval si například Dan. Sám Radim byl zase velice udivený tím, kolik dá práce poctivá příprava učitele na hodinu.  „Uvědomil jsem si, že není úplně nejlehčí učit , děcka mají někdy blbé řeči, ale zase jsem měl fakt dobrý pocit z toho, že jsem je něco naučil,“ říká Radim

 

I v této tradici budeme dále pokračovat, už máme pořadník na další „vyučování naruby“ a Radim si hodinu plánuje zopakovat.