Školní rok 2022/2023

V této rubrice nejsou žádné články.

Školní rok 2021/2022

Exkurze do botanického depozitáře MZM Brno

12.02.2022 17:23

Ve čtvrtek, 10.2. jsme se vypravili s žáky zahradnických oborů na exkurzi do botanického depozitáře MZM v Brně, jejímž záměrem bylo poskytnout učňům informace o vyhotovení herbáře, jež každého zahradníka a aranžéra čeká jako podmínka přístupu k závěrečným zkouškám.

Vyrazili jsme po úvodním proškolení o bezpečnosti na mimoškolních akcích v 8 hod objednaným mikrobusem od budovy učiliště. Cesta nám zabrala necelou hodinu.

V přednáškové učebně žáci shlédli prezentaci o historii tvorby herbářů, prohlédli si snímky dobových exemplářů a především si vyzkoušeli ruční lis, prohlédli botanickou torbu a nakonec se přesunuli do přízemních prostor, kde je v kompaktorech uloženo něco přes milión položek seřazených dle botanického systému. Nakonec samozřejmě došlo i na otázky žáků, které nám s ochotou paní doktorka Kubešová a pan magistr Taraška zodpověděli, za což jim patří poděkování.

S pozdravem,

Mgr. Petr Karmazín

 

Turnaj ve stolním tenise

25.01.2022 17:40

V průběhu ledna probíhala třídní kola a v pátek 21.1. se uskutečnilo čtvrtfinálové a finálové kolo školního turnaje ve stolním tenisu. Účastníci předváděli povětšinou velice kvalitní hru. Mezi nejlepší hráče školy se vměstnala díky své útočné hře i jedna z dívek, a to Jana Štrajtová z 1.TA. První místo si zaslouženě vybojoval Lukáš Cyprich z 2.TM, který zvítězil po třetí sadě nad Radimem Ježem z 3.K. Ten tímto bral druhou pozici. 

Všichni hráči si užili soutěžní sportovní dopoledne, které bylo zakončeno společnou hrou.

S poztdravem,

Mgr. Michaela Slavíková

 

Ukázková hodina - obor Kuchařské práce

25.01.2022 11:03

Dne 19.1.2022 proběhla na naší škole v rámci oboru Kuchařské práce u třídy I.K ukázková hodina na téma „Vložky a zavářky do polévky“. Ukázkové hodiny se zúčastnili žáci I.K ve složení Tomáš KUBÍK, Petr VÁGNER, Václav SAMUS a Petra KREBSOVÁ. Žáci vyráběli vložky a zavářky (šunkový svítek, vaječný svítek, vaječná sedlina, strouhání, domácí ručně vyráběné nudle, krupicové noky, smažený hrášek, kapání, celestýnské nudle a fritátové nudle. Souběžně s výrobou probíhalo vaření vývaru A, tedy z hovězích kostí. Žáci si ukázkovou hodinu užili, získali nové vědomosti a po pozitivním vyhodnocení ze strany paní ředitelky a paní zástupkyně pro odborný výcvik si své výrobky mohli ochutnat v připravené hovězí polévce.

Celkově to byl velmi vydařený den.

S pozdravem,

Karel Betlach

 

Miss domova mládeže

19.01.2022 21:24

Letošní volba Miss domova mládeže proběhla dne 12.1.2022. Šest nominovaných dívek si připravilo kulturní program. Jejich volná disciplína padla především na zpěv a dramatickou tvorbu. Po volné disciplíně následovala promenáda v krásných šatech, která byla zakončená pro každou dívku otázkami ze života. Porota složená ze spolužáků a vychovatelů měla velmi těžké rozhodování. 

Nakonec II. vícemiss si vybojovala Anna Samusová, I. vicemiss obsadila Emily Zítková a Miss domova mládeže se stala od 12.1.2022 pro celý další rok Daniela Zmrzlá.

S pozdravem DM

Ukázková hodina - cukráři

18.01.2022 21:45

Obor cukrářské práce 

Téma:  Šlehačkové výrobky

Dne 6. 1. 2022 žáci 2. ročníků absolvovali ukázkovou hodinu na téma - šlehačkové výrobky. Žáci si podle norem připravili různé druhy výrobků na dané téma. Vyzkoušeli si přípravu korpusů, náplní i polev. Po finální výrobě si žáci od prezentovali své výrobky.

S pozdravem,

Bc. Ivana Trnková

Exkurze - CESK

13.01.2022 21:23

Obor cukrářské práce

Dne 11. 1. 2022 proběhla exkurze pro žáky 1. ročníků oboru cukrářské práce. Exkurze se konala přímo ve firmě CESK, kde technolog firmy seznámil žáky s různými stroji a přístroji, které se používají v gastro oborech. Žáci se podíleli na přípravě různých druhů zmrzlin a čokoládových pralinek. Seznámili se s výrobou a práci na strojích, které se při výrobě používají. Žáci si vyrobené produkty mohli i ochutnat.

S pozdravem,

Bc. Ivana Trnková

Dne 11. 1. 2022 proběhla exkurze pro žáky 1. ročníků oboru cukrářské práce. Exkurze se
konala přímo ve firmě CESK, kde technolog firmy seznámil žáky s různými stroji a přístroji,
které se používají v gastro oborech. Žáci se podíleli na přípravě různých druhů zmrzlin a
čokoládových pralinek. Seznámili se s výrobou a práci na strojích, které se při výrobě
používají. Žáci si vyrobené produkty mohli i ochutnat.

Soutěž „O nejtenčí nudle“ třídy 1.K

07.01.2022 21:55

Dne 5.1.2022 byla pro třídu 1. K – Kuchařské práce vyhlášena soutěž „O nejtenčí nudle“. Soutěž spočívala ve vlastnoruční výrobě nudlového těsta, které žáci následně krájeli na co možná nejtenčí, ale zároveň souměrné nudličky. Soutěže se zúčastnili celkem 4 žáci třídy 1. K – Kuchařské práce, školního roku 2021/2022. Zúčastnění žáci Petr VÁGNER, Tomáš KUBÍK, Václav SAMUS a Petra KREBSOVÁ pracovali samostatně a jejich nudličky byly číselně označeny. Hodnocení výsledných výrobků se zúčastnilo celkem 10 pedagogů z řad pedagogického sboru OU Cvrčovice a naše dvě milé kuchařky. Výrobky se hodnotily jako ve škole známkou 1 – 5, které byly převedeny na bodové hodnocení, a výrobek s nejmenším počtem bodů byl vítězným. 

S celkovým počtem 13 bodů zvítězil Václav SAMUS, na druhém místě se se shodným počtem bodů 14 umístili Tomáš KUBÍK a Petr VÁGNER a na krásném třetím místě se umístila žákyně Petra KREBSOVÁ. Vyhodnocení soutěže proběhlo dne 6.1.2022, při kterém byli žáci seznámeni s výsledky a obdrželi hodnotné ceny. 

S pozdravem,

Karel BETLACH

Soutěž Hotelový design - Provozní služby

17.12.2021 13:55

Oborová soutěž - šití

14. 12. 2021 se žáci 1. a 2. ročníku provozních služeb zúčastnili oborové soutěže – šití. Žáci vyráběli jednoduchý vánoční dárek. Některé výrobky byly zdařilejší, jiné méně, ale všichni pracovali s chutí a elánem.

 

Oborová soutěž – skládání prádla a oděvů, hotelový design

15. 12. 2021 se žáci 1. a 2. ročníku provozních služeb zúčastnili oborové soutěže – skládání prádla – hotelový design. Žáci pracovali v kolektivu, měli možnost čerpat na internetu, navzájem se doplňovali a práce je bavila.

 

S pozdravem, 

Jana Kohútová

 

Revolution train

14.12.2021 14:27

V rámci primární prevence se vybraní žáci domova mládeže zúčastnili ve čtvrtek 9.12.2021 projektu Revolution Train (protidrogový vlak) který se již poněkolikáté zastavil v Pohořelicích.
Cílem projektu je představit problematiku drogově závislých.

Netradiční forma celého projektu nás opravdu překvapila. Žáci měli možnost postupně procházet příběhem, který byl koncipován jako životní příběh party mladých lidí a stávali se i jeho aktivními účastníky.
Po příchodu na nádraží jsme byli přivítáni lektorkou a vyplnili krátký, anonymní dotazník. Potom jsme se odebrali k obrněnému vlaku, který představuje zdravé tělo, nastoupili jsme, a byli nenásilnou formou vtaženi do děje.

Pěkně zpracovaný interiér vlaku simuloval prostředí, kde se závislý běžně pohybuje, bar – nabídky legálních drog (alkohol, cigarety), odjezd autem pod vlivem omamných látek, zničení několika lidských životů, vyšetřovna, vězení, rozhodnutí – návrat do života nebo smrt. Každý má volbu.


Věřím, že si žáci kromě silného zážitku odnesli i pocit odpovědnosti za vlastní život.

 

Za domov mládeže Radim Korčák

 

Finále floristické soutěže Olomouc

28.10.2021 07:10

Dne 15. 10. 2021 se uskutečnilo finále Floristické soutěže, do které postoupila i žákyně 3. ročníku oboru aranžérské práce Kristýna Kašpárková.

Soutěž proběhla na výstavišti Flóra Olomouc v rámci výstavy Hortikomplex 2021. Tématem bylo V říši ovoce a zeleniny.

Žákyně soutěžila v kategorii junior. Tématem byla kulatá kytice tvořena z podzimních druhů květin a vypichovaná květinová dekorace do vydlabané dýně. Veškerý materiál byl zajištěn organizátorem soutěže.

Kristýna se umístila na krásném konečném 5. místě.

Simona Procházková DiS

 

<< 1 | 2 | 3 | 4 >>